Czy to przyszlość w leczeniu bruksizmu?

Czy to przyszłość w leczeniu bruksizmu? Vademecum cz.5.

To już ostatni wpis o bruksizmie, w którym przedstawię Wam w skrócie metody leczenia, które są jeszcze w fazie badań klinicznych. Czy neurofeedback, sztuczna inteligencja albo transkranialna stymulacja magnetyczna to przyszłość w leczeniu bruksizmu? Zapraszam do lektury.

BIOFEEDBACK EEG (neurofeedback) a leczenie bruksizmu

Biofeedback to mówiąc wprost dostarczanie człowiekowi informacji zwrotnej (ang.„feedbacku”) o zmianie stanu fizjologicznego jego organizmu. Neurofeedback jest to metoda terapeutyczna zwiększająca skuteczność funkcjonowania naszego mózgu. Dzięki takiej terapii może on nauczyć się świadomie modyfikować funkcje, które normalnie nie są kontrolowane świadomie (np. fale mózgowe czy napięcie mięśni). Komputer (a dokładniej pomiarowy system komputerowy) monitoruje zmiany w organizmie i przekazuje informacje zwrotne w formie akustycznej lub wizualnej. W neurofeedbacku to elektroencefalograf (EEG) odczytuje aktywność bioelektryczną mózgu. No dobrze, ale jak to wpływa na bruksizm?

Biofeedback EEG służy do trenowania mózgu w wypracowaniu strategii opanowywania i zmniejszania poziomu stresu. I to właśnie poprzez ten mechanizm ma on wpływać na redukcję bruksizmu. Pewna metaanaliza wykazała wyższą skuteczność biofeedbacku i technik relaksacyjnych niż brak leczenia albo placebo w bruksizmie. Ale trzeba też przyznać, że nie ma wystarczających danych naukowych potwierdzających jednoznacznie bezpośredni wpływ biofeedbacku na bruksizm. Uczeni nadal prowadzą badania. Nie mniej jednak, biorąc pod uwagę fakt, że ta terapia jest w pełni bezpieczna dla człowieka, czemu nie spróbować? Tym bardziej, gdy inne metody walki ze stresem nie przynoszą efektów. Nic nie tracimy, a możemy tylko zyskać. Bo biofeedback, poza działaniem wspomagającym zwalczanie bruksizmu, może poprawić również pamięć i koncentrację, pomóc w regulacji emocji oraz polepszyć jakość snu. Działa wspomagająco w wielu innych zaburzeniach.

SZTUCZNA INTELIGENCJA a leczenie bruksizmu

Od paru lat naukowcy prowadzą badania nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w leczeniu bruksizmu. Mam tu na myśli SZYNY Z BIOFEEDBACKIEM (SENSORS), oparte na algorytmach sztucznej inteligencji (AI).

Są to „inteligentne” szyny stabilizujące zgryz zawierające system czujników stresu. Po założeniu takiej szyny, gdy pacjent zaciska zęby od razu dostaje informację zwrotną, aby przestał to robić. Udowodniono, że terapia biofeedbackiem oparta na siłach okluzyjnych jest bezpieczna, skuteczna i przynosi niewiele skutków ubocznych. Niestety jej mechanizm i kluczowe technologie nie są jeszcze do końca jasne. Niemniej jednak szyny z biofeedbackiem to obiecujące podejście do diagnostyki i leczenia bruksizmu. Na efekty dalszych badań musimy jeszcze trochę poczekać.

TRANSKRANIALNA STYMULACJA MAGNETYCZNA a leczenie bruksizmu

TMS, czyli przezczaszkowa stymulacja magnetyczna to nieinwazyjna metoda leczenia, zatwierdzona przez Agencję Żywności i Leków (FDA). Wiemy już, że TMS działa wspomagająco w leczeniu depresji, migreny czy bezsenności. Uczeni prowadzą badania na temat wpływu TMS na bruksizm senny (SB) i obturacyjny bezdech senny (OBS).

Na czym polega TMS?

TMS wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej do precyzyjnej modulacji aktywności neuronalnej mózgu. Aparat wytwarza krótkie impulsy magnetyczne, które penetrują tkankę mózgową indukując w neuronach tzw. prąd depolaryzacyjny. W ten sposób można pobudzać aktywność poszczególnych struktur mózgu oraz badać mechanizmy patofizjologiczne określonych chorób.

Wyniki badań potwierdzają nieprawidłową pobudliwość ośrodkowego układu nerwowego u pacjentów z bruksizmem. W nieco bardziej ograniczony sposób, TMS służy pośrednio do zmniejszania aktywności mięśni i intensywności bólu w bruksizmie. Angażuje też mięśnie górnych dróg oddechowych w obturacyjnym bezdechu sennym.

Film poglądowy o TMS

Badania z zastosowaniem TMS w leczeniu bruksizmu są nadal bardzo ograniczone. Pewnie minie jeszcze ładnych parę lat, zanim będzie można rozważyć kliniczne zastosowanie TMS. Zatem czekamy. Nie omieszkam zaktualizować tego wpisu, jeśli dowiem się czegoś nowego.

Jeśli chcesz poznać potwierdzone naukowo metody walki z bruksizmem, to zapraszam do artykułu, w którym opisałam 12 kroków do zwalczenia bruksizmu.

Zapraszam Cię już teraz do zapisu na newsletter, w którym na bieżąco informuję o nowych artykułach na moim blogu, a także nowościach w stomatologii.

Pamiętaj: Twoje ząbki nie są z gąbki 😉

Paulina

Udostępnij znajomym

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.