Bond jak bonding, na czym polega i dla kogo bonding

Dla kogo bonding zębów?

Nazywam się Bond, Dental Bond … Tak jest! W stomatologii też mamy swojego Bonda 😉 Jest nim płyn,  który łączy wypełnienie z zębem. Taki klej, w dużym uproszczeniu. Od jego nazwy wziął się bonding, czyli zabieg kompozytowej odbudowy nierównych bądź startych zębów. Na czym polega i u kogo można ten zabieg wykonać? Jakie ma wady i zalety oraz jak mogą wyglądać efekty bondingu? Tego wszystkiego dowiesz się w dzisiejszym artykule.

Spis treści:
  1. Czym jest bonding?
  2. Jakie są wskazania do bondingu?
  3. Jakie są przeciwskazania?
  4. Jak wygląda zabieg bondingu?
  5. Przykładowe efekty bondingu.
  6. Jak dbać o odbudowane kompozytem zęby?
  7. Wady i zalety bondingu.
  8. Podsumowanie.
  9. Źródła.

Czym jest bonding?

Bonding to mikroinwazyjny zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, ale też funkcjonalnej. Polega na odbudowaniu zębów za pomocą wysoce estetycznego materiału kompozytowego. Siły adhezji (przylegania) łączą ten materiał z powierzchnią zęba, a jest to możliwe przy pomocy słynnego bonda, czyli żywicy kompozytowej („kleju”). Zakres preparacji tkanek jest bardzo niewielki, przy założeniu że zęby są tylko starte albo tylko ukruszone. W przypadkach kiedy pacjent ma wiele starych wypełnień, przebarwienia czy próchnicę zakres preparacji jest wiadomo większy, bo trzeba np.usunąć tę próchnicę i dopiero ząb odbudować. Bezpośrednie licówki kompozytowe to również rodzaj bondingu. Przykrywają one wtedy całą powierzchnię licową (przednią zęba). 

Jakie są wskazania do bondingu?

  • starcie zębów (o przyczynach starcia przeczytasz TU.)
  • ukruszone zęby, np. w wyniku urazu albo zgrzytania (czyli bruksizmu)
  • chęć zmiany kształtu zębów, wyrównania ich lub wydłużenia
  • maskowanie pęknięć oraz różnych postaci niedorozwoju szkliwa
  • zamykanie szpar między zębami, diastemy
  • gdy w trakcie leczenia ortodontycznego trzeba zmienić kształt zęba/ów, z powodów funkcjonalnych bądź estetycznych, a jest jeszcze za wcześnie na wykonanie klasycznej porcelanowej licówki
  • przebarwienia zębów, których nie można usunąć poprzez czyszczenie, wybielanie itp. Na ile jest to możliwe decyduje lekarz dentysta.

Jakie są przeciwskazania do bondingu?

W zasadzie nie ma przeciwskazań bezwzględnych, może za wyjątkiem uczulenia na materiał kompozytowy, co jest nieeeezmiernie rzadkie. 

Do przeciwskazań względnych można zaliczyć:
  • palenie tytoniu (większa skłonność do przebarwień) oraz picie dużej ilości kawy, czerwonego wina i wszystkiego, co przebarwia zęby. Można sobie z tym poradzić przychodząc częściej na profesjonalne czyszczenie zębów oraz polerowanie kompozytu
  • bruksizm, czyli zgrzytanie i/lub zaciskanie zębów. Ale jeśli pacjent nauczy się kontrolować zaciskanie w ciągu dnia, a na noc zakłada szynę relaksacyjną, można i u niego wykonać bonding. Więcej o szynoterapii przeczytasz TU, a o innych metodach walki z bruksizmem TU.
  • twarda dieta, czyli jeśli lubisz podjadać orzechy i pestki, bonding polegający na wydłużeniu koron zębów może nie być tak trwały, jakbyś tego oczekiwał/a. Jeśli ograniczysz trochę twarde pokarmy w diecie zabieg można przeprowadzić i u Ciebie.

Jak widzisz, powyższym przeciwskazaniom względnym można zaradzić. Wszystko zależy od Ciebie i Twojego dentysty 😉

Jak wygląda zabieg bondingu?

Zanim zapiszesz się na bonding warto najpierw skonsultować się. Dentysta obejrzy Twoje zęby, opowie Ci o zakresie preparacji, a jeśli potrzeba wykona zdjęcia radiologiczne. Ponadto zaplanuje czas trwania zabiegu odbudowy. Jest to bardzo ważne, ponieważ może to być 30 min, ale równie dobrze 3h. Moja rekordzistka siedziała na fotelu 5h (z małą przerwą 😉 Ale odbudowywałam jej 8 zębów.

A teraz do rzeczy…

Bonding z reguły nie wymaga znieczulenia, ponieważ z założenia preparacja tkanek jest minimalna. Często polega ona tylko na delikatnym zmatowieniu powierzchni szkliwa delikatnym wiertłem. No chyba, że masz nadwrażliwość zębów i/lub odsłonięte szyjki albo ubytki klinowe. Nie wiesz jak te ubytki wyglądają? Sprawdź TU

Ja zanim przystąpię do odbudowy estetycznej zębów najpierw wykonuję dokumentację fotograficzną, tak żeby można było porównać efekt przed i po bondingu.

Następnie zabezpieczam zęby koferdamem. To jest taka specjalna guma na ramce. Służy ona do odizolowania zębów, które mają zostać odbudowane od reszty jamy ustnej. Zwłaszcza chodzi tu o język, który lubi czasem (niepostrzeżenie przez lekarza) przenieść ślinę na zęby, powodując tym samym spadek siły adhezji kompozytu. Co to oznacza dla pacjenta? Odpadnięcie odbudowy po kilku dniach / tygodniach/ miesiącach… A obu stronom, i pacjentowi i lekarzowi, zależy przecież na tym, żeby bonding trzymał się jak najdłużej.

Po odizolowaniu zębów, ich powierzchnia zostaje wytrawiona specjalnym dentystycznym kwasem (ortofosforowym). Ten sam kwas jest używany do wykonywania zwykłych wypełnień (plomb).

***Można też zabieg przeprowadzić bez użycia kwasu. Ja jednak preferuję z, ponieważ siła adhezji kompozytu do zęba jest większa, a co za tym idzie odbudowa jest bardziej wytrzymała.

Po przepłukaniu powierzchni zębów nakładam żywicę kompozytową, czyli słynnego Bonda 😉 Następnie odbudowuję ząb/ zęby, poprzez naprzemienne nakładanie i naświetlanie warstw kompozytu za pomocą lampy stomatologicznej.

 Istnieją kompozyty przeznaczone do odbudowy zębiny (mniej przezierne) oraz te imitujące szkliwo (bardziej przezierne). W stomatologii mamy też specjalne barwniki do malowania po zębach. Dzięki nim uśmiech wygląda jeszcze bardziej naturalnie. Jak widzisz, bonding jest to zabawa w rzeźbiarza i malarza. A że ja od dziecka darzyłam plastykę szczególnym zainteresowaniem, ten rodzaj pracy lubię szczególnie.

Po odbudowaniu zębów, sprawdzam i ewentualnie koryguję przeszkody zgryzowe.  No i na koniec jest polerowanie. Może ono trwać dość długo, ale nie można skracać tego etapu. Ponieważ tylko dobrze wypolerowane, „wypieszczone” odbudowy kompozytowe mają szansę przetrwać w dobrym stanie i być odporne na wszelkiego rodzaju przebarwienia.

Poniżej możesz zobaczyć przykłady bondingu, jaki wykonałam u moich pacjentów.

Efekty bondingu 

Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć szczegóły.

Jak dbać o odbudowane kompozytem zęby? 

  • odpowiednia higiena jamy ustnej. Co najmniej 2-krotne szczotkowanie zębów odpowiednią techniką+nitkowanie. Można zainwestować w szczoteczkę elektryczną, w której zestawie są często końcówki służące stricte do polerowania. Dobrym rozwiązaniem jest również szczoteczka soniczna.
  • należy unikać pokarmów, które przebarwiają zęby (w miarę możliwości)
  • regularnie zgłaszać się na usuwanie złogów nazębnych (skaling, piaskowanie)
  • co najmniej raz w roku pokazywać się u swojego dentysty na kontroli i w celu przepolerowania kompozytu
  • NIE WOLNO odgryzać zębami nitek, obgryzać paznokci czy otwierać zębami butelek!!! są to parafunkcje, czyli nieprawidłowe nawyki. Nie rób tego NIGDY, nawet jeśli Twoje zęby nigdy nie były odbudowywane!

Jakie są wady i zalety bondingu?

Zalety: 

  • bonding jest mikroinwazyjny, często nie wymaga w ogóle wiercenia w zębach
  • efekt metamorfozy uśmiechu jest natychmiastowy (jedna wizyta)
  • zabieg jest w większości przypadków odwracalny (kompozyt można usunąć)
  • możliwość korekty odbudowanych zębów na tej samej wizycie
  • bonding jest dużo tańszy od ceramiki. Cena waha się od 200 do 500 PLN za jeden ząb, w zależności od zakresu preparacji i ilości użytego materiału. Dla porównania cena jednej licówki porcelanowej to ok. 2000 PLN ( ceny warszawskie 2021)

Wady:

  • efekt bondingu nie jest tak trwały jak odbudowy porcelanowe (licówki, korony)
  • kompozyt może się z czasem przebarwiać (to zależy od higieny jamy ustnej pacjenta, jego diety, używek…)
  • nie każde przebarwienie udaje się przykryć bondingiem (to zależy od wielkości i źródła)
  • kompozyt częściej niż porcelana ulega uszkodzeniom (odłamaniu)
  • bonding wymaga częstszych kontroli dentystycznych z polerowaniem oraz częstszych zabiegów higienizacji w gabinecie. Z drugiej strony jest to też plus. Częstsze wizyty są dla pacjenta dobre, ponieważ lekarz lub higienistka może wcześniej wychwycić inne patologie (np.próchnicę, zapalenie dziąseł i przyzębia itp.). Wtedy potencjalnym chorobom można zaradzić zanim się rozkręcą.

Jak widzisz, jest tyle samo plusów, jak i minusów bondingu. Na koniec warto dodać, że estetyka odbudowy zębów zależy w dużej mierze od doświadczenia dentysty, jego zdolności manualnych, precyzji oraz wyczucia estetyki.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu … obejrzysz wszystkie odcinki Bonda 😉

A tak na serio, wg mnie bonding jest zabiegiem dla pacjentów, mających defekty w kształcie lub kolorze zębów, które zaburzają estetykę uśmiechu i stanowią źródło kompleksów. Dla tych, którzy jednocześnie boją się bardziej zaawansowanych terapii estetycznych albo po prostu ich na nie nie stać.

Często pacjenci decydują się na kompozytowe odbudowy, traktując je jako metamorfozę „na próbę”, a po ok. 5 latach nabierają odwagi (lub zaoszczędzają pieniądze) i zamieniają bonding na licówki porcelanowe.

O tych ostatnich będzie następny artykuł, do którego link znajdziesz poniżej:

Hollywood Smile, czyli wszystko o licówkach porcelanowch.

Jeśli masz jakieś pytania, zostaw komentarz albo skontaktuj się ze mną przez formularz kontaktowy, który znajdziesz TU.

Znajdziesz tam też zapis na newsletter, w którym informuję o nowych artykułach na moim blogu oraz o nowościach w stomatologii.

Dużo uśmiechu na resztę dnia życzę,

Paulina

Udostępnij znajomym

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.