Implant zębowy

Dla kogo są implanty zębowe?

Implanty w dobie współczesnej wiedzy medycznej są najlepszym sposobem odbudowy brakujących zębów. Ale czy u każdego? W tym artykule dowiesz się dla kogo implanty zębowe są dobrym rozwiązaniem, a w jakich przypadkach się nie sprawdzą.

Zacznę od tego, że implant zębowy to tytanowa śruba imitująca korzeń zęba, ale o tym już pisałam w części 1. miniserii implantologicznej: Śruba w kości, czyli co to jest implant? W dzisiejszym artykule przedstawię Ci wskazania oraz przeciwskazania do zabiegu założenia implantu. Mianowicie…

Wskazania do leczenia implantologicznego, czyli dla kogo są implanty zębowe?

  • Implanty są świetnym sposobem odbudowy brakujących zębów, zwłaszcza gdy zęby sąsiadujące z luką są żywe, dobrze zachowane i szkoda ich szlifować pod most protetyczny. O mostach rozpisałam się TU.

Ale…

Żeby implant mógł być wszczepiony musisz mieć wystarczającą ilość kości i dobre warunki anatomiczne. Mam tu na myśli np. odległość potencjalnego implantu od zatoki szczękowej (na górze) albo od kanału nerwu żuchwowego (na dole). Oczywiście implanty zębowe występują w różnym kształcie (stożkowe, cylindryczne…), mają też różną długość i szerokość. Więc można dobrać implant w zależności od wysokości i szerokości kości w danym miejscu. Niemniej jednak nie u każdego pacjenta warunki anatomiczne pozwalają „wkręcić śrubę”.

Co wtedy?

Wówczas musimy wykonać augumentację i regenerację tkanki kostnej, czyli mówiąc wprost odbudować kość pod wszczep… Niekiedy, zanim założymy implant, trzeba też podnieść dno zatoki szczękowej, czyli wykonać tzw. sinus lift. Ma to na celu zwiększenie wysokości kości pod zatoką szczękową i jest istotne przy wszczepianiu implantów w miejscach brakujących trzonowców górnych, („szóstek”i „siódemek”), jak i przedtrzonowców („czwórek” i „piątek”).

  • Kiedy chcemy polepszyć bezzębnemu pacjentowi utrzymanie protez ruchomych, które opiera się na implantach

No dobrze, a kiedy implant nie może być wszczepiony?

Przeciwskazania do wszczepienia implantów zębowych

Przeciwskazań do leczenia implantologicznego jest całkiem sporo, a mianowicie:

  • zbyt młody organizm, który jest jeszcze w fazie wzrostu kości (poniżej 18. roku życia)
  • ciąża
  • wszelkie stany zapalne w obrębie jamy ustnej i zębów, np. ciężkie, agresywne zapalenia przyzębia
  • stany zapalne w całym organizmie (aktywna infekcja wirusowa, bakteryjna, grzybicza)
  • nieunormowana cukrzyca
  • zaawansowana osteoporoza
  • choroby krwi zawsze trzeba skonsultować z hematologiem przed zabiegiem i w razie konieczności odpowiednio pacjenta przygotować do implantacji
  • inne ciężkie choroby ogólnoustrojowe, przebiegające z obniżeniem odporności, np. AIDS, nowotwory
  • nikotynizm i alkoholizm,
  • za mała ilość kości w miejscu potencjalnego umieszczenia implantu. Ale jak już wspomniałam, można tę kość najpierw odbudować, więc jest to przeciwskazanie tymczasowe do implantacji
  • bruksizm, czyli zgrzytanie i/lub zaciskanie zębów, jest przeciwskazaniem względnym. Przed zabiegiem implantacji należy poddać się leczeniu bruksizmu. O tym schorzeniu znajdziesz na moim blogu całe Vademecum:
    1. Bruksizm- objaw czy choroba?
    2. Jak przestać zgrzytać zębami? 12 kroków do pokonania bruksizmu
    3. Szyna relaksacyjna w leczeniu bruksizmu
    4. Bruksizm u dzieci
    5. Czy to przyszłość w leczeniu bruksizmu?
  • und last but not least: jeśli jesteś na bakier z higieną jamy ustnej, implanty raczej nie będą dla Ciebie dobrym rozwiązaniem

Kolejny odcinek miniserii implantologicznej już wkrótce. Żeby nie przegapić żadnego artykułu, zapraszam Cię do zapisu na mój newsletter.

Pamiętaj: Twoje ząbki nie są z gąbki 😉

Pozdrawiam, Paulina

Udostępnij znajomym

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.