Jak przebiega leczenie implanto-protetyczne?
Odbudowa brakującego zęba to nie tylko sam implant. Implant to śruba imitująca korzeń zęba, na którym trzeba jeszcze zamocować koronę zęba. Wówczas mamy pełen ząb sztuczny. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak przebiega leczenie implanto-protetyczne to jesteś w dobrym miejscu.
Proces leczenia implanto-protetycznego zazwyczaj przebiega w 2 etapach. Pierwszy etap to leczenie chirurgiczne, czyli wkręcenie implantu, a druga faza obejmuje leczenie protetyczne, czyli wykonanie korony na implancie (w najprostszym przypadku). Fazy te są nierozłączne. Sam implant bez korony byłby jak dom bez dachu 😉
Etap chirurgiczny leczenia implanto-protetycznego
Konsultacja z badaniem pacjenta
Leczenie implantologiczne zaczyna się zawsze od zbadania pacjenta oraz konsultacji implantologicznej i protetycznej. Chyba, że implantolog i protetyk to jedna osoba, wtedy wystarczy jedna konsultacja 🙂 Zazwyczaj na tej samej wizycie jest wykonywana tomografia komputerowa szczęk, czyli CBCT.
CBCT
CBCT (ang. Cone Beam Computed Tomography) to stożkowa tomografia komputerowa. Jest to obecnie standard przed wkręceniem implantu. ZAWSZE powinno się ją zlecić. CBCT pokazuje obraz Twoich zębów i kości w wymiarze 3D, co znacznie ułatwia pomiary i planowanie zabiegu, tak by umieścić implant we właściwym miejscu w kości. Kiedy już pacjent został zbadany i „zmierzony” umawia się na zabieg implantologiczny.
Zabieg implantologiczny
Zabieg zaczyna się oczywiście od znieczulenia. Dużo znieczulenia. W końcu wiercimy w kości, która jest unerwiona. Zabieg wkręcenia implantu sam w sobie nie jest mocno skomplikowaną operacją, o ile został wcześniej dobrze zaplanowany. Pacjenci mogą odczuwać rozpieranie w kości, mogą czuć wibracje oraz słyszeć specyficzne dźwięki używanego sprzętu, a jak dobrze trafią to i nawet jakiś żart, mający na celu rozluźnienie atmosfery 😉
Mała operacja trwa z reguły od 40min do 2h w zależności od wielu czynników, jak np. od ilości wszczepianych implantów oraz od tego, czy oprócz wkręcenia implantu chirurg musi przeprowadzić dodatkowy zabieg np. podniesienia dna zatoki szczękowej (sinus lift). Po zakończonej operacji pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarskich.
Zalecenia dla pacjenta po wszczepieniu implantu
- nic nie jeść w ciągu min.2 h od zabiegu
- przez pierwsze doby ostrożnie i delikatnie myć zęby w okolicy wszczepu, unikać nadmiernego płukania jamy ustnej
- schładzać twarz w okolicy wszczepu zimnym okładem (coldpack)
- w razie bólu stosować środki przeciwbólowe wg zaleceń lekarza
- przez pierwsze 2-3 dni po zabiegu niewskazane jest picie zarówno bardzo gorących napojów, jak i alkoholu
- obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu- jak najdłużej, najlepiej na zawsze 😉
- pacjent przez pierwsze doby po zabiegu powinien się oszczędzać, nie dźwigać ciężarów, zaprzestać treningów i imprez, nie myć okien 😉
- nie przegrzewać ciała- zrezygnować z sauny, nie opalać się
- przypadku posiadania protezy zębowej, należy w miarę możliwości ograniczać czas noszenia protezy do czasu zdjęcia szwów i zagojenia rany
- jeśli wskazany jest antybiotyk należy przyjmować go w regularnych odstępach czasowych tak jak zlecił lekarz
- umówić się na wizytę kontrolną i zdjęcie szwów (z reguły po 1-2 tyg.)
Teraz pora na osteointegrację, czyli zrastanie implantu z kością. Jak wspomniałam, może to potrwać 3-6 miesięcy. Po tym czasie można „odsłonić” implant.
Powikłania po wszczepieniu implantu
Jak każdy zabieg, a zwłaszcza chirurgiczny, leczenie implantologiczne obciążone jest pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Chociaż współczesna stomatologia pozwala uniknąć bólu, skraca czas spędzony w gabinecie i korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań, reakcja pozabiegowa jest sprawą indywidualną i zależy od rozległości zabiegu. Ale dla przykładu podam Wam kilka powikłań pozabiegowych.
Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się ból, obrzęk lub krwiak. Zastosowanie odpowiednich lekarstw ogranicza te objawy. Czasami może dojść do rozwinięcia periimplantitis, czyli zapalenia kości wokół implantu, co może w konsekwencji prowadzić do utraty połączenia wszczepu z kością. W bardzo rzadkich przypadkach implant nie przyjmuje się, czyli nie zrasta się z kością.
Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy po implantacji jak najszybciej zgłoś się do swojego dentysty.
Implantacja natychmiastowa
To, co napisałam powyżej, opisuje standardową drogę pacjenta począwszy od wszczepienia implantu do zamocowania na nim gotowej korony dentystycznej. Coraz więcej chirurgów przeprowadza zabieg implantacji natychmiastowej, co oznacza, że na jednej i tej samej wizycie usuwany jest ząb, a w miejscu po nim zostaje wkręcony implant z wykorzystaniem istniejącego zębodołu po ekstrakcji.
Odsłonięcie implantu
Gdy zakończy się okres integracji implantu z kością, zostaje on odsłonięty. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Implantolog nacina znów dziąsło nad implantem, przykręca do implantu śrubę gojącą. Po upływie ok. dwóch tygodni rozpoczyna się wykonywanie pracy protetycznej.
Etap protetyczny leczenia implanto-protetycznego
Pierwsza wizyta
Wykonanie korony protetycznej polega na pobraniu wycisków/skanów, rejestracji zwarcia pacjenta i doborze koloru przyszłej korony. Z reguły odbywa się to na jednej wizycie, która trwa od 30 min do 1h. Zebrane przez protetyka parametry przesyłane są do laboratorium protetycznego i technik w ciągu 1-2tyg. wykonuje koronę protetyczną. Jeśli chcesz wiedzieć jakie są rodzaje koron albo z jakich materiałów się je wykonuje zapraszam do przeczytania tego artykułu:
Druga wizyta
Na drugiej wizycie gotową koronę protetyczną przykręca się bądź cementuje na implancie. Nareszcie pacjent może się cieszyć odbudowanym zębem.
Jak dbać o higienę przy koronie na implancie?
O koronę na implancie należy dbać tak samo jak o pozostałe zęby. Tzn. mycie zębów minimum 2 x dziennie oraz nitkowanie całego uzębienia to podstawa zapobiegania większości powikłań pozabiegowych, jak i większości schorzeń jamy ustnej. Wspomagająco można stosować płukanki przeciwbakteryjne i/lub używać irygatora wodnego, który dobrze sprawdza się w oczyszczaniu miejsc trudno dostępnych. Wskazane są też regularne wizyty u higienistki stomatologicznej oraz rutynowe kontrole dentystyczne.
Mam nadzieję, że mój artykuł wyjaśnił wszelkie wątpliwości. A jeśli masz jeszcze jakieś pytania, zapraszam do zadawania ich w komentarzu poniżej.
Pamiętaj : Twoje ząbki nie są z gąbki 😉
Paulina