Wybielanie zębów

Wybielanie zębów, czyli co zrobić, by mieć śnieżnobiały uśmiech?

Zacznę od tego, że nie zalecam wybielania zębów tuż przed Świętami lub Sylwestrem, kiedy to chcemy rozpieszczać nasze podniebienia pysznymi potrawami. Czerwony barszczyk babci albo lampka czerwonego wina do kolacji mogłyby zaszkodzić świeżo wybielonym ząbkom. Jeśli chcesz mieć biały uśmiech na ważną okazję, nie odkładaj wybielania na ostatnią chwilę. Dlaczego? Dowiesz się w tym artykule.

Wybielanie zębów- czym?

Do wybielania zębów używa się głównie dwóch nadtlenków: wodoru oraz karbamidu (mocznika). Nadtlenek wodoru uwalnia się z nadtlenku karbamidu mniej więcej w proporcji 1:3. Wg obowiązującego prawa H2O2  i związki go uwalniające (jak nadtlenek karbamidu) mogą być stosowane w stężeniu maksymalnie do 6% H2O2 obecnego lub uwolnionego. A więc stężenie nadtlenku karbamidu nie powinno być wyższe niż 18%. (3×6=18). Na rynku są dostępne preparaty z 16% nadtlenkiem karbamidu i one są bezpieczne o ile stosowane pod kontrolą stomatologa. Wspominam o tym, ponieważ dostępne są jeszcze na rynku środki wybielające o wyższych stężeniach niż opisałam. Przestrzegam Was przed ich zakupem i użyciem, gdyż jest to niebezpieczne dla zdrowia zębów. Stosując wyższe stężenia żelu wybielającego narażamy nasze zęby na ryzyko utlenienia białek szkliwa i zębiny, a to prowadzi do kruchości tych tkanek.

Jakie są metody wybielania zębów?

*HIGIENIZACJA

Pierwszym podstawowym sposobem na bielsze zęby jest regularne usuwanie osadu i kamienia poprzez skaling i piaskowanie zębów. Nie jest to oczywiście metoda stricte wybielenia szkliwa (dlatego umieściłam * ), ale gdy masz osad, zabieg profesjonalnej higienizacji na pewno pomoże rozjaśnić Twój uśmiech! Zresztą przed wybielaniem profesjonalnym zawsze zaczynamy od higienizacji pacjenta (na ok.1-2tyg przed wybielaniem właściwym).

PASTY WYBIELAJĄCE

W ich składzie znajdziesz małe stężenia nadtlenków. Te bezpieczne mają w składzie max. 0,1% H2O2. Są one dobrym sposobem na łagodny efekt wybielenia. Pozostałe pasty nazwane „pastami wybielającymi”, nie zawierają substancji stricte wybielających, a mają wyższy współczynnik ścieralności (czyli są po prostu bardziej ścierne). Poprzez lepsze ścieranie osadów masz wrażenie czystszych, jaśniejszych zębów. Jednakże pasty te stosowane w nadmiarze mogą ścierać również szkliwo, więc ostrożnie. Używaj ich max. 2x w tygodniu.

Inne produkty wybielające dostępne w drogerii

Są to np. paski do naklejania na zęby czy żele wybielające (o mniejszym stężeniu nadtlenków) oraz uniwersalne nakładki, które możesz samemu formować na zębach po uprzednim rozgrzaniu ich w gorącej wodzie. Nie polecam jednak tej metody ze względu na trudności w dokładnym uformowaniu nakładek. Wiąże się to z niedokładnym dopasowaniem nakładek do powierzchni zębów. Może wówczas dochodzić do wydostawania się żelu na zewnątrz i podrażnienia tkanek miękkich. Ponadto wyżej wymienione produkty nie działają zbyt efektywnie. Służą raczej odświeżeniu barwy zębów czy podtrzymaniu efektu profesjonalnego wybielania przeprowadzonego przez dentystę. Stosując preparaty OTC (over the counter, czyli bez recepty) musisz mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie swoich zębów. Jeśli zdecydujesz się na ich użycie postępuj zgodnie z instrukcją producenta i nie przesadzaj z częstotliwością. Moim zdaniem najbezpieczniej jest wybielać zęby pod kontrolą stomatologa.

WYBIELANIE ZĘBÓW NAKŁADKOWE, czyli domowe (tzw.”walking bleach”)

Na czym polega ta metoda wybielania zębów?

Ta metoda wybielania zajmuje z reguły 2-4 tyg. i wykonujesz ją sam/-a w domu po otrzymaniu w gabinecie dwóch nakładek (na górne i dolne zęby). Szyny wybielające wykonywane są na podstawie pobranych przez dentystę wycisków/skanów Twojego uzębienia. Zatem przylegają one dokładnie do Twoich zębów na granicy z dziąsłami. Zatem żel wybielający nie wydostaje się do tkanek miękkich (i nie podrażnia dziąseł). Jednocześnie szyny te mają przestrzeń na zaaplikowanie środka wybielającego, który otrzymujesz od dentysty, łącznie z instrukcją zastosowania.

Żele stosowane w tej metodzie zawierają max.6% nadtlenek wodoru lub 10- 16% nadtlenek karbamidu. O rodzaju i stężeniu środka decyduje lekarz w zależności od tego czy chcesz wybielać zęby w ciągu dnia (1-2h) czy w nocy (6-8h). W moim odczuciu najlepiej nakładki stosować w nocy, gdy śpisz. Jest to mniej uciążliwe i w mojej ocenie przynosi lepsze efekty niż stosowanie ich w ciągu dnia. Przetestowałam na sobie 😉 Ale, gdy nie możesz zasnąć z nakładkami na zębach albo masz silny odruch wymiotny lepiej wybielać zęby w ciągu dnia. Albo wybrać się na jednoseansowe wybielanie gabinetowe (o tym będzie niżej).

Zalecenia po wybielaniu zębów

Po każdorazowym wyjęciu nakładek należy jamę ustną oraz szyny przepłukać wodą. Jeśli wewnątrz szyn lub na zębach pozostają resztki żelu należy, usunąć je szczoteczką i ponownie przepłukać. Następnie przechowywać w suchym miejscu z dostępem tlenu (pudełko z otworkami). Takie postępowanie zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów. Żel wybielający powinien być przechowywany w lodówce. Po zakończonym procesie wybielania zaleca się kontrolę u stomatologa.

Niewątpliwym plusem tej metody jest to, że szyny można ponownie wykorzystać, gdy zechcesz w przyszłości ponownie wybielić swój uśmiech… Jednak nie powinno się tego robić zbyt często. Ja zalecam nie częściej niż raz na 2 lata. Wtedy przychodzisz do gabinetu po sam preparat do wybielania. Czasem wystarczy tylko kilka dni, żeby ponownie rozjaśnić zęby.

W razie wystąpienia nadwrażliwości zębów stosuj pastę na nadwrażliwość. Jeśli pasta nie pomoże, możesz robić niewielkie przerwy w wybielaniu, np. stosować nakładki co drugi dzień (lub noc). Wtedy wybielanie może się wydłużyć nawet do miesiąca. Pamiętaj, żeby pozostawać przez cały ten czas w kontakcie ze swoim dentystą.

WAŻNE: Zęby w trakcie wybielania są bardziej „chłonne” jeśli chodzi o barwniki. Dlatego w czasie wybielania i ok. tygodnia po nim należy stosować białą dietę, czyli nie wolno jeść ani pić przebarwiających pokarmów.

Jakich pokarmów unikać w trakcie wybielania zębów?

Czerwone wino
  • czerwone wino
  • kawa i czarna herbata (jeśli nie możesz żyć bez kawy tak jak ja, to ja dopuszczam picie kawy z mlekiem przez słomkę, ale nie w nakładkach oczywiście tylko po ich wyjęciu z buzi. Jeśli natomiast zależy Ci na szybszym i lepszym efekcie wybielania to tego nie rób)
  • buraki ćwikłowe, barszcz czerwony
  • kurkuma, curry i inne barwiące przyprawy
  • cytrusy, soki owocowe i wszelkie kwaśne pokarmy/napoje, ponieważ mogą wzmagać nadwrażliwość zębów

PROFESJONALNE GABINETOWE WYBIELANIE ZĘBÓW

Na czym polega ta metoda?

Jest to metoda wybielania zębów dla tych, którym zależy na czasie, czyli chcą mieć biały uśmiech na ślub lub inną ważną okazję, a nie pomyśleli o tym wcześniej. Albo też dla tych, którzy nie są w stanie z jakichś przyczyn stosować nakładek. W tej metodzie jak i w poprzedniej max. stężenie nadtlenku wodoru to 6%. Często działanie środka wybielającego wspomagane jest światłem lampy (LED, UV) albo z zastosowaniem lasera.

Jak wygląda zabieg?

Na samym początku należy zabezpieczyć dziąsła koferdamem, czyli płynnym materiałem, który ulega utwardzeniu po naświetleniu lampą i zapobiega przeciekaniu żelu do szczelin dziąsłowych. Następnie na zęby ( powierzchnie wargowe/policzkowe/przedsionkowe) nakłada się środek wybielający z reguły od piątki do piątki (drugi ząb przedtrzonowy). Przy bardzo szerokim uśmiechu czasem nakładamy też na szóstki. Czas działania żelu to 10-20min. To zależy od rodzaju i stężenia środka oraz czy zastosowana była lampa lub laser (które przyspieszają proces utleniania). Z reguły na jednej wizycie są 3 czasem 4 sesje wybielania. Całość trwa ok.1-1,5h. Efekty wybielania utrzymują się 1-3 lata. I tu także należy stosować białą dietę przez tydzień po zabiegu.

UWAGA: Zarówno po wybielaniu gabinetowym, jak i domowym częstym problem są niesymetrycznie wybielone zęby. Zdarza się również, że widoczne są miejsca w obrębie szkliwa, gdzie zlokalizowane są naturalne złogi wapnia. Jednak zazwyczaj w ciągu kilku dni wszystko wraca do normy i kolor zębów się ujednolica.

Czy można znieczulić zęby przed wybielaniem?

Nie praktykuje się znieczulenia przed wybielaniem. W większości przypadków potencjalna nadwrażliwość zębów pojawia się po zabiegu. Czasem pacjenci zgłaszają dyskomfort w trakcie zabiegu, ale nie jest on tak silny, by robić znieczulenie.

WYBIELANIE ZĘBÓW MARTWYCH

Jeśli masz martwy ząb, którego barwa znacznie odbiega od koloru pozostałych zębów możesz taki ząb wybielić profesjonalnie w gabinecie dentystycznym. Przed przystąpieniem do wybielania należy upewnić się, że system kanałowy jest szczelnie wypełniony i nie ma zmian zapalnych wokół wierzchołka korzenia. Nie martw się to zadanie dentysty. Jeśli wszystko jest w porządku, a ząb ma wystarczającą ilość tkanek twardych można przystąpić do wybielania.

Martwy ząb przebarwiony
Martwa przebarwiona jedynka
Jak wygląda zabieg?

Na 1.wizycie lekarz tworzy dostęp do jamy zęba od strony podniebiennej. Często polega to na wywierceniu starego wypełnienia (plomby), która była założona po leczeniu kanałowym. Po oczyszczeniu komory zęba, na ujście kanału zakłada się specjalny izolujący materiał (podkład), który zapobiega przenikaniu wybielacza wgłąb kanału. 

Następnie dentysta wprowadza środek wybielający i zamyka ząb szczelnym opatrunkiem tymczasowym do następnej wizyty. 

„Wybielacz” pozostaje w zębie do momentu stwierdzenia, że ząb jest znacznie jaśniejszy od sąsiednich, z reguły zajmuje to od 2 do 7 dni. Czasami pojedynczy opatrunek wybielający nie wystarcza (efekt wybielania nie jest zadowalający). Wówczas można powtórzyć procedurę. Po zakończonym zabiegu ząb może okazać się jaśniejszy niż sąsiednie, ale spokojnie- barwa zęba przez najbliższe dni/tygodnie nieco „przygaśnie” i ząb zrówna się barwą z sąsiadami. Po wybielaniu wewnętrznym zakładany jest jeszcze na 1-2 tyg. opatrunek, który ma na celu uniknięcie resorpcji zęba. Po tym czasie ząb może być z powodzeniem odbudowany kompozytem. WAŻNE: W trakcie procesu wybielania unikaj gryzienia twardych pokarmów, po prostu oszczędzaj ten ząb. Zmniejszy to ryzyko powikłań, np. pęknięć.

Efekt wybielania zęba martwego utrzymuje się od ok. 3 do 5 a nawet 10 lat. Jeśli jednak efekt nie jest satysfakcjonujący leczeniem z wyboru jest licówka albo korona protetyczna.

Zalecenia po wybielaniu zębów żywych:

  • biała dieta, o czym wspomniałam wcześniej. W czasie wybielania i przez 1 tydz. po zabiegu
  • wzmożona higiena jamy ustnej 
  • w przypadku wystąpienia nadwrażliwości pozabiegowej stosowanie past na nadwrażliwość, a jeśli one nie pomagają lakierowanie zębów preparatem znoszącym nadwrażliwość, np. amorficznym fosforanem wapnia. Dobrze jest po zakończonym procesie wybielania zgłosić się do swojego dentysty na pokrycie zębów związkami wapnia lub fluoru, w celu ich dodatkowego zabezpieczenia
  • unikanie gorących, zimnych i kwaśnych pokarmów (ponieważ mogą wzmagać nadwrażliwość)

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Badania naukowe potwierdzają, że wybielanie zębów w sposób kontrolowany przez lekarza, za pomocą nadtlenku wodoru i nadtlenku karbamidu jest w pełni bezpieczne i skuteczne, jeśli przestrzegane są zalecenia producenta danego preparatu. W przypadku wybielania zębów martwych właściwa kwalifikacja i odpowiednie zaopatrzenie zęba przez dentystę mają ogromne znaczenie w powodzeniu i bezpieczeństwie zabiegu.

Jakie mogą być działania niepożądane wybielania zębów?

W przypadku wybielania zębów żywych są to:
  • przemijające podrażnienie dziąseł
  • przemijająca nadwrażliwość zębów
  • przemijające zaburzenia smaku
  • zabiegi wybielania zębów mogą prowadzić do pieczenia i/lub oparzenia błony śluzowej jamy ustnej, powstawania nadżerek szkliwa oraz do uszkodzenia tkanek miękkich w wyniku złego używania lub nieprawidłowego dopasowania nakładki lub łyżki wybielającej. Dlatego jeszcze raz podkreślam: wybielanie zębów warto przeprowadzać pod kontrolą dentysty.
W przypadku wybielania zębów martwych są to:
  • ryzyko resorpcji zęba 
  • ryzyko pęknięcia/ złamania zęba
  • nieefektywne wybielanie zęba martwego

Od jakiego wieku można wybielać zęby?

To, że dzieciom nie wolno wybielać zębów to jest chyba oczywiste. Nie ma wystarczających badań na temat wpływu wybielania na młode zęby. Zgodnie z dyrektywą UE zęby można wybielać u osób powyżej 18 r.ż. Ale jest tu jeden wyjątek: Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej (American Academy of Pediatric Dentistry, AAPD) dopuszcza wybielanie zębów silnie przebarwionych u 14–17 latków, jeśli ich stan jest przyczyną negatywnego postrzegania siebie i obniżonej samooceny u młodej osoby. Wybieramy mniejsze zło dla pacjenta.

Wybielanie zębów a próchnica

Badania wykazują, że kontrolowane wybielanie zębów zmniejsza skłonność do próchnicy. Dzieje się to na skutek bakteriostatycznego działania nadtlenku wodoru. Ale UWAGA! Wiemy też, że zbyt częste lub niewłaściwe stosowanie produktów do wybielania zębów może sprzyjać rozwojowi infekcji grzybiczych i wirusowych oraz zakażeń bakteryjnych opornych na antybiotyki.

Przeciwskazania do wybielania, czyli kiedy nie możesz wybielać zębów?

  • w czasie ciąży i karmienia piersią, 
  • przy uczuleniu na substancje zawarte w preparatach wybielających
  • gdy masz próchnicę, dużo mikropęknięć szkliwa lub rozszczelnione wypełnienia w zębach
  • obnażone szyjki/korzenie zębów
  • zapalenie dziąseł i/lub przyzębia
  • nadwrażliwość zębów przed wybielaniem (należy poszukać jej przyczyny)
  • duża ilość wypełnień w zębach przednich (trzeba mieć świadomość, że plomby ani licówki lub korony nie ulegają wybielaniu, zatem z reguły trzeba je wymienić ok. 1-2 tyg po zakończonym wybielaniu zębów, gdy ich barwa się ustabilizuje).
  • kiedy pacjent przyjmuje silne leki psychotropowe, przeciwpadaczkowe, cytostatyki

Jak długo utrzymuje się efekt wybielania zębów?

To zależy od wybranej metody wybielania oraz przede wszystkim od diety, palenia papierosów i higieny jamy ustnej. Moje prywatne obserwacje są takie, że wybielanie nakładkowe przynosi bardziej trwałe efekty niż jednoseansowe wybielanie w gabinecie. Ale są to tylko moje skromne obserwacje. Ty możesz mieć inne.

Jak inaczej można rozjaśnić sobie uśmiech?

Na koniec trzeba przyznać, że efekty wybielania są różne u różnych pacjentów. To że Twojej koleżance zęby wybieliły się do koloru śniegu nie oznacza, że u Ciebie też tak będzie.Niestety. To zależy od budowy zębów, predyspozycji osobniczych i podatności zębów na preparat wybielający. Jeśli wybielanie gabinetowe lub nakładkowe nie przyniosło satysfakcjonujących efektów, a Ty za wszelką cenę chcesz mieć śnieżnobiałe zęby metodą z wyboru są licówki porcelanowe. Są to cienkie porcelanowe płytki, które przykleja się do zębów specjalnym dentystycznym „klejem”. Zmieniają one trwale kolor, a często i kształt zębów, w zależności od tego, co chcemy osiągnąć. Walorem licówek porcelanowych jest to, że nie ulegają przebarwieniom, zatem efekty leczenia są bardzo trwałe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat licówek porcelanowych kliknij TU.

Podsumowanie

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na biały uśmiech. Zanim przystąpisz do wybielania jakąkolwiek metodą musisz upewnić się u swojego dentysty, że Twoje zęby i dziąsła są zupełnie zdrowe. Wybór metody wybielania zależy od Twoich oczekiwań. Jeśli zależy Ci tylko na delikatnym odświeżeniu koloru, możesz wypróbować pasty lub środki wybielające dostępne bez recepty. Pamiętaj jednak, żeby używać ich zgodnie z instrukcją producenta. Jeśli pragniesz efektu WOW od razu na jednej wizycie, polecam profesjonalne wybielanie gabinetowe. Jeśli natomiast masz więcej czasu i cierpliwości to zachęcam Cię do wybielania nakładkowego. Efekt wybielania następuje stopniowo i jest bardzo trwały, przy założeniu, że stosujesz się do wszystkich zaleceń. Moim zdaniem najlepiej wybrać metodę wybielania razem ze swoim dentystą, który mając pełen obraz Twojego uzębienia pomoże wybrać Ci najlepszy sposób na śnieżnobiałe zęby.

Na koniec życzę Ci dużo uśmiechu w Nadchodzącym Nowym Roku.

Paulina 🙂

Udostępnij znajomym

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.