Co to jest implant?

Śruba w kości, czyli co to jest implant?

Jeśli jesteś na tej stronie to prawdopodobnie nie masz jednego lub większej ilości zębów i zastanawiasz się nad wykonaniem implantów. Jeśli tak, jesteś w dobrym miejscu! W tym artykule wyjaśnię Ci, co to jest implant stomatologiczny, jakie ma wady i zalety, ile kosztuje oraz czy jest lepszy niż własny ząb. Zapraszam do lektury.

Czym jest implant stomatologiczny?

Implant stomatologiczny to wszczep śródkostny, a mówiąc łopatologicznie tytanowa śruba wkręcona w kość. Implant imituje naturalny korzeń zęba i jest wkręcany pod dziąsło, a ściślej mówiąc w kość szczęki (góra) lub żuchwy (dół). Taki „wkręt”ulega ossteointegracji, czyli mówiąc wprost zrasta się z kością. Dzięki temu połączeniu, implanty zapewniają doskonałe podparcie dla przyszłych koron, mostów czy protezy wyjmowanej, w zależności od tego, ile brakuje zębów. 

Jakie są rodzaje implantów?

Można dokonać podziału implantów pod różnym kątem, ale nie chcę Cię zanudzać. Wystarczy wiedzieć, że implanty mogą mieć różny kształt (implanty stożkowe, cylindryczne), a także różną długość i średnicę. Dzięki temu można dobrać właściwą śrubę dla danego przypadku. Na koniec może Cię zaskoczę, a może nie, ale nie tylko implantolodzy używają implantów do leczenia. Mini-implanty to mini-śrubki, które coraz częściej znajdują zastosowanie w leczeniu ortodontycznym. Kiedy ortodonta nie ma się o co „zakotwiczyć” w łuku zębowym, żeby wykonać pewien określony ruch zębów, może wkręcić mini-implant i do niego zamocować np. wyciąg. Mini-implanty polepszają również utrzymanie protezy wyjmowanej. Takie implanty są małoinwazyjne i z reguły nie wymagają skomplikowanej operacji. To tak na marginesie.

Jak już wspomniałam, wszczepienie implantu to 50% sukcesu. I co dalej?

Implant i co dalej?

Wkręcenie implantu to pierwszy etap leczenia. Na tym tytanowym korzeniu trzeba jeszcze zainstalować koronę protetyczną, most albo protezę ruchomą. Część protetyczna to drugi etap leczenia implanto-protetycznego.

I tu kilka słów wyjaśnienia.

Często pacjenci, mówiąc o implancie, widzą przed oczami gotowy ząb, czyli koronę protetyczną. Implant natomiast jest to ta część odbudowy, której po wkręceniu w kość nie widać. Korona to oddzielna część, wystająca ponad dziąsło, którą mocuje się za pomocą specjalnego łącznika w danym wszczepie. Stałe korony zębowe można wykonać z różnych materiałów, nie tylko na implantach, ale też na zębach własnych pacjenta, które są mocno zniszczone. Więcej o koronach protetycznych pisałam TU. 

Korona na implancie

Do pojedynczego implantu można przykręcić pojedynczą koronę i wtedy mamy pełną rekonstrukcję pojedynczego braku zębowego. Film poglądowy poniżej.

Na powyższym filmie pierwsza część to implant (śruba), potem leci łącznik i na końcu korona protetyczna

IMPLANT („korzeń”) + KORONA = GOTOWY ZĄB

W przypadku większej ilości utraconych zębów warto wszczepić większą liczbę implantów. Przy czym ilość brakujących zębów nie zawsze musi się równać ilości implantów. Jeśli chcemy odbudować większą ilość zębów na mniejszej ilości implantów wykonujemy most protetyczny.

Most na implantach

Przy bardziej rozległych brakach można rozważyć wykonanie mostu protetycznego opartego na 2 implantach. Taki most może odbudować od 3 do 6 brakujących zębów. Na marginesie dodam, że nie wolno zakładać mostu na dwóch filarach, z których jeden to ząb naturalny, a drugi to implant. Ząb własny ma swoją naturalną ruchomość, którą zapewnia mu ozębna. Implant natomiast tkwi w kości totalnie nieruchomo. Most protetyczny, który z jednej strony będzie oparty na czymś ruchomym, a z drugiej strony na czymś nieruchomym nie przetrwa długo.

Most protetyczny można osadzić na 2 zębach własnych ALBO na 2 implantach. Jeśli nie rozumiesz do końca czym jest most protetyczny, jak i kiedy się go wykonuje, kliknij TU. Dobrze jest od razu na początku wyjaśnić wątpliwości, by lepiej zrozumieć temat. 

Proteza na implantach

Nierzadkim rozwiązaniem, stosowanym zwłaszcza u starszych, bezzębnych pacjentów jest wykonanie protezy wyjmowanej na implantach. Wtedy w szczęce należy wkręcić minimum 4 implanty, a w żuchwie min. 2. Proteza ruchoma dzięki obecności implantów lepiej trzyma się na podłożu, czyli nie wypada z buzi. Do tego celu coraz częściej wykorzystuje się mini-implanty, o których wspominałam na początku.

Bardziej szczegółowy opis procesu leczenia implanto-protetycznego znajdziesz niebawem TU -czyli w jednej z części mini serii implantologicznej (zamieszczę link do artykułu).

Wiesz już, czym jest implant, to teraz parę słów o zaletach i wadach leczenia implantologicznego.

Zalety implantów

  • przede wszystkim wkręcenie implantu nie wymaga naruszenia innych zębów, unikamy szlifowania zębów własnych pod most protetyczny,
  • odbudowa implantoprotetyczna (implant+ korona) bardzo dobrze imituje utracony ząb, często jest nie do odróżnienia od zębów naturalnych,
  • wszczep chroni przed zanikiem kości – przy stosowaniu innych rozwiązań np.protezy wyjmowanej w ciągu kilku miesięcy po ekstrakcji zęba zanika kość,
  • oferuje odczucia porównywalne z gryzieniem „swoimi” zębami

Wady implantów

  • czasem wymagają dodatkowych zabiegów odbudowy kości,
  • istnieje ryzyko (choć bardzo niewielkie) odrzucenia implantu,
  • pacjent z implantem piszczy na bramkach na lotnisku. Żartuję 😉
  • mają zazwyczaj wyższą cenę niż mosty lub protezy wyjmowane. A właśnie, jeśli o cenie mowa to…

Ile to kosztuje?

Sam implant, czyli „śruba” kosztuje średnio w Polsce od 2500 zł do 4500zł. Drugie tyle kosztuje pojedyncza korona wykonana na implancie. Zatem orientacyjny koszt odbudowy jednego brakującego zęba w łuku wynosi od 5 tyś. do nawet 9 tyś. złotych, w zależności od gabinetu i doświadczenia implantologa. Na cenę ma również wpływ rodzaj systemu implantologicznego. Są firmy, które istnieją od wielu lat na rynku, mają badania i duże doświadczenie. Implanty takich firm są z reguły droższe, bo „sprawdzone”. Materiał, z którego wykonana jest korona na implancie również wpływa na końcową cenę odbudowy. Więcej o rodzajach koron pisałam TU. Mini-implanty są nieco tańsze od stanadardowych. 

Czy implant jest lepszy niż własny ząb?

Spotkałam się wiele razy z opinią pacjenta, że implant jest lepszy niż jego własny ząb. „Najlepiej usunąć wszystkie zęby i wstawić implanty”. Przysięgam, nie raz to słyszałam. Otóż nie. Lepszy zawsze będzie własny ząb, nawet jeśli jest bardzo zniszczony i został sam korzeń. Na takim korzeniu, oczywiście wcześniej przeleczonym kanałowo, można wykonać wkład koronowo-korzeniowy, a na nim koronę porcelanową. Za własnym zębem przemawia jego naturalna ruchomość w zębodole, którą zapewniają mu włókna ozębnej. Niestety nie ma ich w przypadku implantu. Tu mamy do czynienia z kościozrostem. Zero ruchomości. A pamiętajmy, że naturalna ruchomość zębów zapewnia amortyzację w trakcie gryzienia i żucia.

Jeśli korzeń zęba nie nadaje się do odbudowy za pomocą korony albo uległ pęknięciu to już nie ma wyjścia. Metodą z wyboru pozostaje jego usunięcie, a wówczas implant staje się najlepszym rozwiązaniem.

Jest to pierwsza część mini-serii o implantach, którą dla Ciebie przygotowałam. Poniżej znajdziesz kolejne części.

MINI-SERIA IMPLANTOLOGICZNA:

  • Dla kogo są implanty zębowe?
  • Jak wygląda leczenie implantologiczno-protetyczne?
  • FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania dotyczące implantów
  • Most czy implant- co wybrać?

Pamiętaj, Twoje ząbki nie są z gąbki 😉

Paulina

Udostępnij znajomym

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.